LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 13385208
nr 1338 5208
CANDLESTICKS
one pair, nickel silver, Victorian style. Height: 24, wear.
Ett par, nysilver, Nyrokoko. Höjd: 24 cm
Condition: slitage
SEK 150
Monday July 27 2020
at 20:28:20
24/7 18:36:30
100 kr
27/7 18:55:46
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.