MISCELLANEOUS / Mirrors / Spegellampetter + 4194367
*
nr 419 4367
Spegellampetter +
Lenght: ()
spegel, 3 del, Tenn
Withdrawn
Auction date:
Monday July 3 2006
at 16:00:00
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel spegellampetter speglar tenn väggljusstakar väggljusstake
-
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:24
-
7027 MIRROR
gilt, 105x58,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:33
-
7074 MIRROR
Gustaviasn stil. Gilt. 45x34,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:28
-
7038 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:02
-
6673 MIRROR
victorian style, gilt, 58x66 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:30
-
6419 MIRROR
rococo style, gilt, 136x53, damages.
Auction ends
in a week
19 jan at 19:49
*
Spegellampetter +
nr 419 4367
Spegellampetter +
Lenght: ()
spegel, 3 del, Tenn
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday July 3 2006 |
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel spegellampetter speglar tenn väggljusstakar väggljusstake
-
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:24 -
7027 MIRROR
gilt, 105x58,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:33 -
7074 MIRROR
Gustaviasn stil. Gilt. 45x34,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:28
-
7038 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:02 -
6673 MIRROR
victorian style, gilt, 58x66 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:30 -
6419 MIRROR
rococo style, gilt, 136x53, damages.
Auction ends
in a week
19 jan at 19:49



