Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 10928011



*

nr 1092 8011


Spegel

Gustaviansk stil, höjd: 125 ca


Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 februari 2017
kl 19:35:52


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/2 16:08:45 1      1.600 kr
24/2 13:15:29 2      1.300 kr
24/2 13:15:29 1      1.400 kr (Budbetjänt)
27/2 19:27:23 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
  • 6361 GarderobsskÃ¥p
    Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    12 jan kl 19:36
  • 6301 Lampbord
    stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    12 jan kl 18:16
  • 6794 Spegel
    1920-tal, 106x51 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    12 jan kl 19:39




Ladda ner broschyr