ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 12702258
*
nr 1270 2258
GOUACHE
Dietrich Fischer-Dieskau, figures, signed with monogram, sheet: 43x30,
Dietrich Fischer-Dieskau, figurer, monogramsignerad, bladets mått: 43x30 cm
Estimate:
500
Sold:
SEK 250
Auction date:
Monday August 26 2019
at 19:40:37
- Bid history
Time
Bidder
Bid
22/8 08:40:59
1
200 kr
24/8 10:57:25
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller figurer gouache täckfärg vattenfärg
-
9221 WATERCOLOUR
Lras Norrman. Signed, Tahiti. Watercolour, Image d..//
Present: SEK 1000
Auction ends
today
27 maj at 19:07
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
today
27 maj at 20:58
*
GOUACHE
nr 1270 2258
GOUACHE
Dietrich Fischer-Dieskau, figures, signed with monogram, sheet: 43x30,
Dietrich Fischer-Dieskau, figurer, monogramsignerad, bladets mått: 43x30 cm
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 250 |
Auction date: |
Monday August 26 2019 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
22/8 08:40:59 | 1 | 200 kr |
24/8 10:57:25 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller figurer gouache täckfärg vattenfärg
-
9221 WATERCOLOUR
Lras Norrman. Signed, Tahiti. Watercolour, Image d..//
Present: SEK 1000
Auction ends
today
27 maj at 19:07 -
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
today
27 maj at 20:58