Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Porträtt 3171128



*

nr 317 1128


Porträtt

1-par, silver, Kungen+Silvia


Utrop:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 juni 2004
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/6 11:12:10 1      150 kr
4/6 22:40:31 1      Vinnande bud
5/6 12:28:16 2      150 kr
5/6 12:28:54 2      200 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kungen porträtt porträttmåleri silver silvia ädelmetall
  • 6402 Blandteknik
    Silvére Croix. Signerad, daterad - 61, porträtt, m..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 19:07
  • 6083 OljemÃ¥lning
    Gerda Höglund (1878-1973), Sverige. Flickporträtt...//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:50
  • 6528 OljemÃ¥lning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, empire dampor..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:59
  • 6007 Pastell
    Hundporträtt, Vorsteh, "Nick". Signerad, daterad 1..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 19:57
  • 6527 Ramar
    ett par, Gustaviansk stil, porträtt, 36x25
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:12
  • 5364 Skulpturer
    2 st, Rosenthal, Porslin, Ballerina + pojke. Höjd:..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 20:28




Ladda ner broschyr