MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 7954524
*
nr 795 4524
RING
Silver/Bergkristall,
Silver/Bergkristall
Estimate:
400
Sold:
SEK 450
Auction date:
Monday December 3 2012
at 19:42:31
- Bid history
Time
Bidder
Bid
30/11 21:16:33
1
400 kr
2/12 12:48:48
2
150 kr
2/12 23:41:53
3
350 kr
3/12 19:10:43
4
Vinnande bud
3/12 19:27:23
4
justering av budtak
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bergkristall ring silver smycken vintage ädelmetall
-
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Auction ends
in a week
3 juni at 19:11
-
3011 TEA SET
20 parts, Lomonsov, Cobalt Net, 8 kaffekoppar, 8 a..//
Present: SEK 1100
Auction ends
in a week
3 juni at 19:58
*
RING
nr 795 4524
RING
Silver/Bergkristall,
Silver/Bergkristall
Estimate: | 400 |
---|---|
Sold: | SEK 450 |
Auction date: |
Monday December 3 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
30/11 21:16:33 | 1 | 400 kr |
2/12 12:48:48 | 2 | 150 kr |
2/12 23:41:53 | 3 | 350 kr |
3/12 19:10:43 | 4 | Vinnande bud |
3/12 19:27:23 | 4 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bergkristall ring silver smycken vintage ädelmetall
-
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Auction ends
in a week
3 juni at 19:11 -
3011 TEA SET
20 parts, Lomonsov, Cobalt Net, 8 kaffekoppar, 8 a..//
Present: SEK 1100
Auction ends
in a week
3 juni at 19:58