Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  FURNITURE / Sofas / Sofa 10695006



*

nr 1069 5006


Hans J Wegner

(1914-2007), Danmark


Hans J Wegner, Cigarren, Getama, Nyomklädd i skinn,


SOFA, Hans J Wegner, Cigarren, Getama, Nyomklädd i skinn


Estimate:

10000

Sold:

SEK 7200

Auction date:

Monday November 14 2016
at 19:57:54


  • Bid history
Time Bidder Bid
19/10 20:02:05 1      7.000 kr
14/11 17:34:10 2      Vinnande bud



  • Thema-auction
  • Nov 14

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Read more about 50/60-tal

  • Artist/Designer

Hans J Wegner

Hans Jørgen Wegner, född 1914 i Tønder, Danmark, dåvarande Tondern i Tyska riket, död 2007 i Köpenhamn, dansk arkitekt och möbelformgivare

Read more about Hans J Wegner
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarren danmark dansk dansk design danska danskt europa getama hans j wegner norden nyomklädd i skinn skandinavien soffa soffor
  • 6756 SOFA
    rattan. Length: 195 cm. Width: 40 cm, wear.
    Present: SEK 300

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 18:55
  • 6748 SWEDISH KITCHE..
    pinnmodell, around year 1900. Length: 152 cm,
     

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 20:27
  • 6475 SOFA
    Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. Samsas. Length:..//
    Present: SEK 2000

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 18:13
  • 6677 SOFA
    IKEA, "Kingstone", rattan, löstagbara textilklädda..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 19:42
  • 6462 SOFA
    Illum Wikkelsö för A. Mikael Laursen & Søn, Århus,..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 18:39
  • 6404 SOFA
    sofa, 3-sits, löstagbara dunplymåer. Length: 218 c..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 18:59




Ladda ner broschyr