ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 8324063
*
nr 832 4063
Aly Ben Salem
(1910-2001), Sverige
Aly Ben Salem (1910-2001), faces, signed, 76x55,
GOUACHE (F), Aly Ben Salem (1910-2001), ansikten, signerad, 76x55
Aly Ben Salem, born 1910 in Tunisia, dead 2001, Swedish/Tunisian painter.
Droit De Suite
Estimate:
25000
Sold:
SEK 29000
Auction date:
Monday June 3 2013
at 19:30:01
- Bid history
Time
Bidder
Bid
2/6 15:18:22
1
25.000 kr
3/6 19:17:40
2
24.000 kr
3/6 19:18:05
2
28.000 kr
3/6 19:21:20
1
26.500 kr
3/6 19:21:50
1
28.500 kr
3/6 19:25:01
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
Aly Ben Salem
Aly Ben Salem, born 1910 in Tunisia, dead 2001, Swedish/Tunisian painter.
Read more about Aly Ben Salem
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller aly ben salem ansikten gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 WATERCOLOUR
Aina Larsson (b. 1935), Sweden. Chair. Signed, she..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 19:47
-
2089 WATERCOLOUR
Ann Margret Hede. Archipelago scene. Signed. Water..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:24
-
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:18
-
2106 WATERCOLOUR
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sweden. Interiö..//
Present: SEK 5000
Auction ends
in two weeks
17 juni at 18:45
-
2043 WATERCOLOUR
Eva von Hanno (b. 1945), Norway. Lupines. Signed, ..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 18:14
-
2099 WATERCOLOUR
Ingegerd Beskow (1887-1978), Sweden. Signed, Stock..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:23
*
Aly Ben Salem
Aly Ben Salem, born 1910 in Tunisia, dead 2001, Swedish/Tunisian painter.
Read more about Aly Ben Salem
nr 832 4063
Aly Ben Salem
(1910-2001), Sverige
Aly Ben Salem (1910-2001), faces, signed, 76x55,
GOUACHE (F), Aly Ben Salem (1910-2001), ansikten, signerad, 76x55
Aly Ben Salem, born 1910 in Tunisia, dead 2001, Swedish/Tunisian painter.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 25000 |
Sold: | SEK 29000 |
Auction date: |
Monday June 3 2013 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
2/6 15:18:22 | 1 | 25.000 kr |
3/6 19:17:40 | 2 | 24.000 kr |
3/6 19:18:05 | 2 | 28.000 kr |
3/6 19:21:20 | 1 | 26.500 kr |
3/6 19:21:50 | 1 | 28.500 kr |
3/6 19:25:01 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
Aly Ben Salem
Aly Ben Salem, born 1910 in Tunisia, dead 2001, Swedish/Tunisian painter.Read more about Aly Ben Salem
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller aly ben salem ansikten gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 WATERCOLOUR
Aina Larsson (b. 1935), Sweden. Chair. Signed, she..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 19:47 -
2089 WATERCOLOUR
Ann Margret Hede. Archipelago scene. Signed. Water..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:24 -
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:18
-
2106 WATERCOLOUR
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sweden. Interiö..//
Present: SEK 5000
Auction ends
in two weeks
17 juni at 18:45 -
2043 WATERCOLOUR
Eva von Hanno (b. 1945), Norway. Lupines. Signed, ..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 18:14 -
2099 WATERCOLOUR
Ingegerd Beskow (1887-1978), Sweden. Signed, Stock..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:23