KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15217419
*
nr 1521 7419
Herman Österlund
(1873-1964), Sverige
Oljemålning, Vinter. Signerad. Olja på duk, 42x35 cm, yttermått inklusive ram: 55x48 cm
Herman Österlund, svensk bildkonstnär född 1873, död 1964.
Följerätt
Utrop:
700 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 februari 2023
kl 20:23:43
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/2 15:10:00
1
700 kr
7/2 21:25:13
2
350 kr
7/2 21:25:13
1
400 kr (Budbetjänt)
7/2 21:25:18
2
450 kr
7/2 21:25:18
1
500 kr (Budbetjänt)
7/2 21:25:41
2
600 kr
7/2 21:25:41
1
700 kr (Budbetjänt)
7/2 21:31:07
2
800 kr
10/2 12:27:46
3
900 kr
12/2 19:49:09
3
Vinnande bud
13/2 17:34:09
4
1.100 kr
13/2 17:34:09
3
1.200 kr (Budbetjänt)
13/2 20:18:20
5
1.300 kr
13/2 20:18:20
3
1.400 kr (Budbetjänt)
13/2 20:18:43
5
1.500 kr
13/2 20:18:43
3
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Herman Österlund
Herman Österlund, svensk bildkonstnär född 1873, död 1964.
Läs mer om Herman Österlund
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: herman österlund olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vinter
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:34
-
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:37
-
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:01
-
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:10
-
7147 Oljemålning
Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:14
*
Herman Österlund
Herman Österlund, svensk bildkonstnär född 1873, död 1964.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Herman Österlund
nr 1521 7419
Herman Österlund
(1873-1964), Sverige
Oljemålning, Vinter. Signerad. Olja på duk, 42x35 cm, yttermått inklusive ram: 55x48 cm
Herman Österlund, svensk bildkonstnär född 1873, död 1964.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 700 kr |
| Såld: | 1.600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 13 februari 2023 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 7/2 15:10:00 | 1 | 700 kr |
| 7/2 21:25:13 | 2 | 350 kr |
| 7/2 21:25:13 | 1 | 400 kr (Budbetjänt) |
| 7/2 21:25:18 | 2 | 450 kr |
| 7/2 21:25:18 | 1 | 500 kr (Budbetjänt) |
| 7/2 21:25:41 | 2 | 600 kr |
| 7/2 21:25:41 | 1 | 700 kr (Budbetjänt) |
| 7/2 21:31:07 | 2 | 800 kr |
| 10/2 12:27:46 | 3 | 900 kr |
| 12/2 19:49:09 | 3 | Vinnande bud |
| 13/2 17:34:09 | 4 | 1.100 kr |
| 13/2 17:34:09 | 3 | 1.200 kr (Budbetjänt) |
| 13/2 20:18:20 | 5 | 1.300 kr |
| 13/2 20:18:20 | 3 | 1.400 kr (Budbetjänt) |
| 13/2 20:18:43 | 5 | 1.500 kr |
| 13/2 20:18:43 | 3 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Herman Österlund
Herman Österlund, svensk bildkonstnär född 1873, död 1964.Läs mer om Herman Österlund
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: herman österlund olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vinter
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:34 -
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:37 -
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:01 -
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:10 -
7147 Oljemålning
Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:14



