Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Mixed media 12354638



*

nr 1235 4638


Olle Idewall

(1928-1991), Sverige


2 pcs, Olle Idewall (b. 1928), Sweden. Women, signed. 23x14, 29x11,


MIXED MEDIA, 2 st, Olle Idewall (f. 1928), Sverige. Kvinnor, signerad. 23x14,29x11


Olle Idewall, Swedish painter and ceramist born på Gotland 1928, dead 1991 in Visby.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

600

Auction date:

Monday February 18 2019
at 20:02:08



  • Artist/Designer

Olle Idewall

Olle Idewall, Swedish painter and ceramist born på Gotland 1928, dead 1991 in Visby.

Read more about Olle Idewall
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik damporträtt kvinna kvinnor olle idewall porträttmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 9363 WATERCOLOUR
    Gunvor Siik, fotografen. Signed. Watercolour, Imag..//
     

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 18:16
  • 9064 WATERCOLOUR
    Hans Prins (b. 1908), Sweden. Signed, dated 78. Wa..//
     

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 20:39
  • 9386 WATERCOLOUR
    Mari Simmulson (1911-2000), Sweden. (tillskriven),..//
    Present: SEK 1100

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 18:24
  • 9185 WATERCOLOUR
    unidentified artist. Signerad Paul, Stockholm, Söd..//
     

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 20:17
  • 9325 WATERCOLOUR
    unidentified artist. Signed, dated 76, landscape, ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 19:06
  • 9315 WATERCOLOUR
    Signerad Geerd, "Tomte". Watercolour, Image dimens..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 18:45




Ladda ner broschyr