GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kanna 5464004
*
nr 546 4004
Wilhelm KÃ¥ge
(1889-1960), Sverige
Kanna, Argenta, Wilhelm Kåge, målarsignatur M, höjd: 31 (Nagg)
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 oktober 2008
kl 16:08:32
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/10 16:01:19
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Wilhelm KÃ¥ge
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
Läs mer om Wilhelm KÃ¥ge
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg kanna keramik målarsignatur m nagg silverinläggning silverinläggningar svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige wilhelm kåge
-
7043 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:47
-
6613 Bojaner
2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:01
-
6757 Dosa
porslin och mässing. Diameter: 15 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:55
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:13
-
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:24
-
6625 Kryddburkar
Arabia, 7 st. Höjd: 9 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:11
*
Wilhelm KÃ¥ge
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
Läs mer om Wilhelm KÃ¥ge
nr 546 4004
Wilhelm KÃ¥ge
(1889-1960), Sverige
Kanna, Argenta, Wilhelm Kåge, målarsignatur M, höjd: 31 (Nagg)
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 13 oktober 2008 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 13/10 16:01:19 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Wilhelm KÃ¥ge
Wilhelm KÃ¥ge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.Läs mer om Wilhelm KÃ¥ge
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg kanna keramik målarsignatur m nagg silverinläggning silverinläggningar svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige wilhelm kåge
-
7043 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:47 -
6613 Bojaner
2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:01 -
6757 Dosa
porslin och mässing. Diameter: 15 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:55
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:13 -
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:24 -
6625 Kryddburkar
Arabia, 7 st. Höjd: 9 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:11



