Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Kaffekoppar med fat 9255081



*

nr 925 5081


Kaffekoppar med fat

6 + 6 parts. Gefle, e.g. "Fontana",


6 + 6 st. Gefle, bland annat. "Fontana"


Estimate:

500

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday November 17 2014
at 18:47:39


  • Bid history
Time Bidder Bid
12/11 14:58:03 1      100 kr
12/11 21:53:07 2      250 kr
16/11 00:43:45 3      200 kr
16/11 00:43:45 2      250 kr (Robot)
16/11 23:34:12 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Thema-auction
  • Nov 17

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Read more about 50/60-tal
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kaffekoppar med fat svensk keramik svenska keramiker
  • 8346 COFFEE SET
    10 st + 2 extra fat, "Maxim" av Bibi Breger från G..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 18:16
  • 7158 COFFEE SET
    Rosenthal, Germany, 27 del,
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 18:19
  • 8390 DINNERWARE
    19 pieces, Gustafsberg, "Wennerberg", Gunnar Wenne..//
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:28




Ladda ner broschyr