Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / OljemÃ¥lningar / OljemÃ¥lning 12354187



*

nr 1235 4187


Hjalmar Strååt

(1885-1971), Sverige


Oljemålning, "Spektens Gränd, Gamla Stan". Olja på pannå, 38x27


Hjalmar Strååt, svensk målare, grafiker och tecknare född i Norrköping 1885, död 1971.

Följerätt

Ja

Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 februari 2019
kl 18:07:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/2 17:48:13 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Hjalmar Strååt

Hjalmar Strååt, svensk målare, grafiker och tecknare född i Norrköping 1885, död 1971.

Läs mer om Hjalmar Strååt
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: hjalmar strååt olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 8153 OljemÃ¥lning
    Ann-Christine Jensman, Signerad, torgscen. Olja på..//
    Aktuellt bud: 4.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:43
  • 9062 OljemÃ¥lning
    Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Signerad. Olja ..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:11
  • 9053 OljemÃ¥lning
    Arne Svensson. Signerad, flygplan. Olja på pannå, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:08
  • 8077 OljemÃ¥lning
    Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:54
  • 8076 OljemÃ¥lning
    Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:53
  • 9335 OljemÃ¥lning
    Birgitta Järnström, monogramsignerad, abstrakt. Ol..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:48




Ladda ner broschyr