LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 10717617
nr 1071 7617
CANDLESTICKS
one pair, Victorian style, nickel silver, height: 23 cm,
ett par, Nyrokoko, nysilver, höjd: 23 cm
SEK 150
Monday November 28 2016
at 20:00:22
28/11 15:45:39
100 kr
28/11 15:56:04
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.