ART / Misc. paintings / Gouache 2142022
*
nr 214 2022
Lowell Nesbitt
(1933-1993), USA
Lenght: ()
Gouache , Lowell Nesbitt, Blå tulpan, 100 x 75
Lowell Nesbitt, amerikansk painter born 1933, dead 1993.
Droit De Suite
Estimate:
6000
Sold:
SEK 5000
Auction date:
Monday February 10 2003
at 18:30:00
- Artist/Designer
Lowell Nesbitt
Lowell Nesbitt, amerikansk painter born 1933, dead 1993.
Read more about Lowell Nesbitt
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell amerika amerikansk blå tulpan gouache konst lowell nesbitt täckfärg usa vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, outer dimensions includi..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:32
-
6313 Emaljmålningar
2 pcs, Lars Erik Holm. Signed, 40x30cm, unframed,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:39
-
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09
-
5282 PHOTOGRAPHY
Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:00
-
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:51
-
7019 SILHOUETTES
2 pcs, gilt frame, outer dimensions including fram..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:32
*
Lowell Nesbitt
Lowell Nesbitt, amerikansk painter born 1933, dead 1993.
Read more about Lowell Nesbitt
nr 214 2022
Lowell Nesbitt
(1933-1993), USA
Lenght: ()
Gouache , Lowell Nesbitt, Blå tulpan, 100 x 75
Lowell Nesbitt, amerikansk painter born 1933, dead 1993.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 6000 |
| Sold: | SEK 5000 |
| Auction date: |
Monday February 10 2003 |
- Artist/Designer
Lowell Nesbitt
Lowell Nesbitt, amerikansk painter born 1933, dead 1993.Read more about Lowell Nesbitt
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell amerika amerikansk blå tulpan gouache konst lowell nesbitt täckfärg usa vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, outer dimensions includi..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:32 -
6313 Emaljmålningar
2 pcs, Lars Erik Holm. Signed, 40x30cm, unframed,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:39 -
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09
-
5282 PHOTOGRAPHY
Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:00 -
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:51 -
7019 SILHOUETTES
2 pcs, gilt frame, outer dimensions including fram..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:32



