MISCELLANEOUS / Mirrors / Pegel 2895603
*
nr 289 5603
Pegel
Lenght: ()
Teak, H.117
Estimate:
100
Sold:
SEK 250
Auction date:
Monday December 1 2003
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/11 23:23:20
1
150 kr
30/11 20:42:35
2
150 kr
30/11 20:43:03
2
200 kr
1/12 15:50:50
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: pegel speglar teak teakmöbler trä
-
3057 MIRROR
136x96, contemporary production,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:05
-
3412 MIRROR
late 19th century, 133x61,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:17
-
3251 MIRROR
1920s, 117x51,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:54
-
3134 MIRROR
Gustavian style, 133x60,
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:14
-
1019 MIRROR
late gustavian, gilt, 78x42 cm, wear, damages.
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:58
-
3456 MIRROR
19th century. Height: 173+ 66, damaged.
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:02
*
Pegel
nr 289 5603
Pegel
Lenght: ()
Teak, H.117
Estimate: | 100 |
---|---|
Sold: | SEK 250 |
Auction date: |
Monday December 1 2003 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
26/11 23:23:20 | 1 | 150 kr |
30/11 20:42:35 | 2 | 150 kr |
30/11 20:43:03 | 2 | 200 kr |
1/12 15:50:50 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: pegel speglar teak teakmöbler trä
-
3057 MIRROR
136x96, contemporary production,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:05 -
3412 MIRROR
late 19th century, 133x61,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
10 juni at 19:17 -
3251 MIRROR
1920s, 117x51,
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:54
-
3134 MIRROR
Gustavian style, 133x60,
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:14 -
1019 MIRROR
late gustavian, gilt, 78x42 cm, wear, damages.
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:58 -
3456 MIRROR
19th century. Height: 173+ 66, damaged.
Auction ends
this Monday
10 juni at 18:02