MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 14024096
*
nr 1402 4096
RING
Silver & Bergkristall, Stockholm, Sweden, otydliga stämplar,
Silver & Bergkristall, Stockholm, otydliga stämplar, ringmått: 13
Estimate:
1000
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday June 7 2021
at 18:37:38
- Bid history
Time
Bidder
Bid
7/6 18:06:32
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: otydliga stämplar ring silver & bergkristall smycken stockholm vintage
-
4112 RING
14k guld. Med 7 pieces, rubys, Ringmått: 18, weigh..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 19:57
-
4110 RING
18k guld. Med rubin och 8 pieces, diamonds, Ringst..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 19:50
-
4109 RING
18k guld. Trefärgat, med 10 diamanter, 8/8--slipad..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 19:47
-
4113 RING
18k guld. White gold, med 9 pieces, brilliants, to..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 20:02
-
4111 RING
18k guld. White gold, med blå safir och 12 pieces,..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 19:54
-
4114 RING
18k guld. White gold, tvillingsmodell, med pärla o..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 20:06
*
RING
nr 1402 4096
RING
Silver & Bergkristall, Stockholm, Sweden, otydliga stämplar,
Silver & Bergkristall, Stockholm, otydliga stämplar, ringmått: 13
Estimate: | 1000 |
---|---|
Sold: | SEK 700 |
Auction date: |
Monday June 7 2021 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
7/6 18:06:32 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: otydliga stämplar ring silver & bergkristall smycken stockholm vintage
-
4112 RING
14k guld. Med 7 pieces, rubys, Ringmått: 18, weigh..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 19:57 -
4110 RING
18k guld. Med rubin och 8 pieces, diamonds, Ringst..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 19:50 -
4109 RING
18k guld. Trefärgat, med 10 diamanter, 8/8--slipad..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 19:47
-
4113 RING
18k guld. White gold, med 9 pieces, brilliants, to..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 20:02 -
4111 RING
18k guld. White gold, med blå safir och 12 pieces,..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 19:54 -
4114 RING
18k guld. White gold, tvillingsmodell, med pärla o..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 20:06