GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Matservisdelar 11424641
*
nr 1142 4641
Matservisdelar
30 delar, Hertha Bengtson (1917-1993), Koka Blå, Rörstrand
Kondition: missfärgningar, slitage
Utrop:
1.000 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 november 2017
kl 20:47:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/11 11:03:56
1
Vinnande bud
6/11 19:28:25
2
600 kr
6/11 19:28:25
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hertha bengtson hertha bengtsson koka blå matservisdelar mattallrik mattallrikar rörstrand skandinavien sverige tallrik tallrikar
-
6787 Servbisdelar
Rörstrand, Japonica, 33 delar, Längd: 10,5-27cm. D..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:36
-
6016 Tallrikar
2 st, Kina. Diameter: 16 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:02
*
Matservisdelar
Kondition: missfärgningar, slitage
Läs om budbetjänten
nr 1142 4641
Matservisdelar
30 delar, Hertha Bengtson (1917-1993), Koka Blå, Rörstrand
Kondition: missfärgningar, slitage
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 6 november 2017 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 2/11 11:03:56 | 1 | Vinnande bud |
| 6/11 19:28:25 | 2 | 600 kr |
| 6/11 19:28:25 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hertha bengtson hertha bengtsson koka blå matservisdelar mattallrik mattallrikar rörstrand skandinavien sverige tallrik tallrikar
-
6787 Servbisdelar
Rörstrand, Japonica, 33 delar, Längd: 10,5-27cm. D..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:36 -
6016 Tallrikar
2 st, Kina. Diameter: 16 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:02



