MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Memoriablia 5806058
*
nr 580 6058
Memoriablia
3 del kuriosa, Stockholmsutställningen 1930; två vykort + en broderad näsduk 36 x 36 cm,
3 del kuriosa, Stockholmsutställningen 1930; två vykort + en broderad näsduk 36 x 36 cm
Withdrawn
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:35:57
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: memoriablia
-
7086 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:33
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:33
-
7022 BOOKEND
one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
19 jan at 18:09
-
7047 TABLE MATS
Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:10
-
7049 Dekorelement
four parts, wood. Height: 18 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:14
-
7051 Dekorelement
6 pieces, wood,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:55
*
Memoriablia
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6058
Memoriablia
3 del kuriosa, Stockholmsutställningen 1930; två vykort + en broderad näsduk 36 x 36 cm,
3 del kuriosa, Stockholmsutställningen 1930; två vykort + en broderad näsduk 36 x 36 cm
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: memoriablia
-
7086 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:33 -
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:33 -
7022 BOOKEND
one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
19 jan at 18:09
-
7047 TABLE MATS
Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:10 -
7049 Dekorelement
four parts, wood. Height: 18 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:14 -
7051 Dekorelement
6 pieces, wood,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:55



