Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Tekanna 3901254



*

nr 390 1254


Tekanna

Lenght: ()


Majolika, Rörstrand, lagning


Estimate:

100

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday December 12 2005
at 16:00:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
12/12 15:34:52 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lagning majolika rörstrand skandinavien sverige tekanna
  • 7043 ASHTRAY
    Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:47
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:01
  • 6757 BOX
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:55
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:13
  • 6539 DISH
    Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:24
  • 7015 GLAZED TILES
    27 pieces, Holland, 18th century, 13, 5x13, 5 ca, ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:07




Ladda ner broschyr