GLASS & CERAMICS / Ceramics / Fat 3772107
nr 377 2107
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Lenght: ()
Fat, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1900-tal, 30 x 20 cm, signerad: (studiohanden) SWEDEN 197-430 (sexuddig stjärna = målad av Giovanni Pugno), med dedikation på undersida - i glasyren: "TACK FÖR SAMHÄLLELIG INSATS KSF KONSUM". Etikett: 'DESIGN STIG LINDBERG GUSTAVSBERG'
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
300
SEK 1700
Monday October 31 2005
at 16:00:01
- Thema-auction
Stig Lindberg
Read more about Stig Lindberg