SILVER & METAL / Brass, Copper and Tin / Cream jug 16228135
nr 1622 8135
CREAM JUG
+ sugar bowl, tin, Svenskt Tenn, Sweden, 1951. Height: 4, 5-5, 5, wear, damages.
+ sockerskål, Tenn, Firma Svenskt Tenn, 1951. Höjd: 4,5-5,5
Condition: slitage, skador
Monday May 27 2024
at 18:15:45
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn