Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥l+assiett 9166320



*

nr 916 6320


Skål+assiett

Majolika, Rörstrand, längd: 28, diameter: 19


Utrop:

600 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 oktober 2014
kl 18:56:40


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/10 15:42:53 1      Vinnande bud
3/10 14:40:11 1      justering av budtak



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett keramik majolika rörstrand skandinavien skål sverige
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:47
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:01
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:55
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:24
  • 6625 Kryddburkar
    Arabia, 7 st. Höjd: 9 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:11




Ladda ner broschyr