GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 8597025
*
nr 859 7025
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, Swedens Studio, height: 40 cm, 1950s, 244-7, Giovanni Pugno,
VASE (F), Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio, höjd: 40 cm, 50-tal, 244-7, Giovanni Pugno
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
Droit De Suite
Estimate:
2000
Sold:
SEK 2400
Auction date:
Monday November 11 2013
at 18:11:21
- Bid history
Time
Bidder
Bid
28/10 20:43:27
1
2.200 kr
10/11 20:40:40
2
1.800 kr
11/11 18:06:21
3
Vinnande bud
- Thema-auction
Nov 11
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
Stig Lindberg
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
Read more about Stig Lindberg
- Läs mer...
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: giovanni pugno gustavsbergs studio keramik stig lindberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vas
-
3044 DISH
Gustavsbergs Studio, faience, Stig Lindberg (1916-..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:21
*
Stig Lindberg
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
Read more about 50/60-tal
Read more about Stig Lindberg
nr 859 7025
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, Swedens Studio, height: 40 cm, 1950s, 244-7, Giovanni Pugno,
VASE (F), Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio, höjd: 40 cm, 50-tal, 244-7, Giovanni Pugno
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 2000 |
Sold: | SEK 2400 |
Auction date: |
Monday November 11 2013 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
28/10 20:43:27 | 1 | 2.200 kr |
10/11 20:40:40 | 2 | 1.800 kr |
11/11 18:06:21 | 3 | Vinnande bud |
- Thema-auction
Nov 11
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
Stig Lindberg
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.Read more about Stig Lindberg
- Läs mer...
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: giovanni pugno gustavsbergs studio keramik stig lindberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vas
-
3044 DISH
Gustavsbergs Studio, faience, Stig Lindberg (1916-..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:21