GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Tea set 14842031
*
nr 1484 2031
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
Berit Ternell (b. 1929), Sweden. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 13 pieces,
TEA SET, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 13 delar
Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.
Estimate:
1000
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday August 29 2022
at 18:05:33
- Bid history
Time
Bidder
Bid
29/8 12:35:21
1
Vinnande bud
- Thema-auction
Aug 29
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...
Read more about Retro
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservisdelar
-
3007 FISH PLATES
4 pcs, ceramics, Upsala-Ekeby. Diameter: 24 cm,
Present: SEK 300
Auction ends
in 9 days
3 juni at 20:19
-
9158 COFFEE-/ TEA SET
40 pieces, Japan, dekor av körsbärsblom och fågel,..//
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
27 maj at 20:49
-
9160 COFFEE SET
12 pieces, Royal Copenhagen, Denmark, Blue Fluted,
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
27 maj at 20:41
-
9086 COFFEE CUPS
12 pieces, Shelley England, Begonia. Diameter: 6 c..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
27 maj at 19:11
-
9156 COFFEE SET
25 pieces, porslin med floral gulddekor, 10 kaffek..//
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
27 maj at 18:39
-
8324 COFFEE SET
35 pieces, Blue Fluted, Royal Copenhagen, Denmark,..//
Auction ends
in two days
27 maj at 19:56
*
Berit Ternell
Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.
Read more about Retro
nr 1484 2031
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
Berit Ternell (b. 1929), Sweden. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 13 pieces,
TEA SET, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 13 delar
Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.
Estimate: | 1000 |
---|---|
Sold: | SEK 700 |
Auction date: |
Monday August 29 2022 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
29/8 12:35:21 | 1 | Vinnande bud |
- Thema-auction
Aug 29
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...Read more about Retro
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservisdelar
-
3007 FISH PLATES
4 pcs, ceramics, Upsala-Ekeby. Diameter: 24 cm,
Present: SEK 300
Auction ends
in 9 days
3 juni at 20:19 -
9158 COFFEE-/ TEA SET
40 pieces, Japan, dekor av körsbärsblom och fågel,..//
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
27 maj at 20:49 -
9160 COFFEE SET
12 pieces, Royal Copenhagen, Denmark, Blue Fluted,
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
27 maj at 20:41
-
9086 COFFEE CUPS
12 pieces, Shelley England, Begonia. Diameter: 6 c..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
27 maj at 19:11 -
9156 COFFEE SET
25 pieces, porslin med floral gulddekor, 10 kaffek..//
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
27 maj at 18:39 -
8324 COFFEE SET
35 pieces, Blue Fluted, Royal Copenhagen, Denmark,..//
Auction ends
in two days
27 maj at 19:56