Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 9309009



*

nr 930 9009


Spegel

Nyrokoko, höjd: 162


Utrop:

1.500 kr

Såld:

2.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 15 december 2014
kl 18:09:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/12 16:28:30 1      1.500 kr
15/12 14:55:08 2      1.200 kr
15/12 14:55:09 1      1.300 kr (Budbetjänt)
15/12 14:55:31 2      1.500 kr
15/12 14:55:31 1      1.500 kr (Budbetjänt)
15/12 14:55:47 2      1.700 kr
15/12 16:56:54 3      2.600 kr
15/12 17:09:25 2      2.000 kr
15/12 17:09:25 3      2.200 kr (Budbetjänt)
15/12 17:09:57 2      2.400 kr
15/12 17:09:57 3      2.600 kr (Budbetjänt)
15/12 17:32:11 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:24
  • 7027 Spegel
    Förgylld, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:33
  • 7074 Spegel
    Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:28
  • 7038 Spegel
    Markaryd, Furu, 144x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:02
  • 6673 Spegel
    Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:30
  • 6419 Spegel
    Rokokostil, förgylld, 136x53
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:49




Ladda ner broschyr