KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 16107302
*
nr 1610 7302
Albert Theodor Gellerstedt
(1836-1914), Sverige
Signerad, daterad Säter 12/6 -86. Akvarell, bildmått: 17,5x12 cm, yttermått inklusive ram: 30x23,5
Albert Theodor Gellerstedt, svensk målare, poet, arkitekt och ingenjör, född 1836, död i Stockholm 1914.
Utrop:
700 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 april 2024
kl 20:47:15
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/3 18:36:17
1
350 kr
1/4 20:38:03
2
600 kr
1/4 20:40:18
3
700 kr
1/4 20:41:19
3
800 kr
1/4 20:42:16
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Albert Theodor Gellerstedt
Albert Theodor Gellerstedt, svensk målare, poet, arkitekt och ingenjör, född 1836, död i Stockholm 1914.
Läs mer om Albert Theodor Gellerstedt
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:49
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22
*
Albert Theodor Gellerstedt
Albert Theodor Gellerstedt, svensk målare, poet, arkitekt och ingenjör, född 1836, död i Stockholm 1914.
Läs mer om Albert Theodor Gellerstedt
nr 1610 7302
Albert Theodor Gellerstedt
(1836-1914), Sverige
Signerad, daterad Säter 12/6 -86. Akvarell, bildmått: 17,5x12 cm, yttermått inklusive ram: 30x23,5
Albert Theodor Gellerstedt, svensk målare, poet, arkitekt och ingenjör, född 1836, död i Stockholm 1914.
| Utrop: | 700 kr |
|---|---|
| Såld: | 900 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 1 april 2024 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 26/3 18:36:17 | 1 | 350 kr |
| 1/4 20:38:03 | 2 | 600 kr |
| 1/4 20:40:18 | 3 | 700 kr |
| 1/4 20:41:19 | 3 | 800 kr |
| 1/4 20:42:16 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Albert Theodor Gellerstedt
Albert Theodor Gellerstedt, svensk mÃ¥lare, poet, arkitekt och ingenjör, född 1836, död i Stockholm 1914.Läs mer om Albert Theodor Gellerstedt
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:49 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22



