FURNITURE / Chairs and Stools / Armchairs 5806015
*
nr 580 6015
ARMCHAIRS
1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos kontor i Göteborg),
1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos kontor i Göteborg)
Estimate:
1500
Sold:
SEK 1100
Auction date:
Monday April 27 2009
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
16/4 20:13:30
1
1.000 kr
20/4 14:46:33
2
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karmstol karmstolar stol stolar
-
7087 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:44
-
5252 ARMCHAIR
+ footstool, Arnhilds hus, 1990-tal, wear.
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09
-
6060 ARMCHAIRS
3 pcs,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:50
-
6755 ARMCHAIRS
one pair, Gunilla Allard (b. 1957), Sweden. Lammhu..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:37
-
6681 Kamelpall
Benställning i trä, löstagbar sits i läder. Length..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:22
-
6155 ARMCHAIR
Victorian style, 19th century, provinsarbete, mäss..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:10
*
ARMCHAIRS
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6015
ARMCHAIRS
1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos kontor i Göteborg),
1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos kontor i Göteborg)
| Estimate: | 1500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 1100 |
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 16/4 20:13:30 | 1 | 1.000 kr |
| 20/4 14:46:33 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karmstol karmstolar stol stolar
-
7087 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:44 -
5252 ARMCHAIR
+ footstool, Arnhilds hus, 1990-tal, wear.
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09 -
6060 ARMCHAIRS
3 pcs,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:50
-
6755 ARMCHAIRS
one pair, Gunilla Allard (b. 1957), Sweden. Lammhu..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:37 -
6681 Kamelpall
Benställning i trä, löstagbar sits i läder. Length..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:22 -
6155 ARMCHAIR
Victorian style, 19th century, provinsarbete, mäss..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:10



