Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Mirrors / Mirror 7428045



*

nr 742 8045


MIRROR

Gustavian style, 19th century, Gouache fält, height: 110, (senare glas).


Gustaviansk stil, 1800-tal, Gouache fält, höjd: 110


Condition: (senare glas)

Estimate:

4000

Sold:

SEK 3000

Auction date:

Monday February 27 2012
at 16:00:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
17/2 17:23:14 1      Vinnande bud



  • Klassiska
  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gouache fält gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
  • 8291 MIRROR
    19th century, delvis förgylld ram, 77x53, wear, da..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:03
  • 8195 MIRROR
    1930/40-tal Höjd: 100 cm. Width: 46 cm, damaged.
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:18
  • 7027 MIRROR
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:12
  • 8125 MIRROR
    Markaryd, pine wood, 144x66 cm,
    Present: SEK 500

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:07




Ladda ner broschyr