GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 7528119
*
nr 752 8119
Josef Ekberg
(1877-1945), Sverige
ceramics, Josef Ekberg (1877-1945), Gustavsberg, Sweden, height: 25, glasyrskador,
VASE, keramik, Josef Ekberg (1877-1945), Gustavsberg, höjd: 25, glasyrskador
Josef Ekberg, born 1877, dead 1945, Swedish ceramist.
Estimate:
300
Sold:
SEK 550
Auction date:
Monday April 9 2012
at 18:51:21
- Bid history
Time
Bidder
Bid
4/4 13:47:46
1
100 kr
5/4 18:01:24
2
500 kr
7/4 11:55:58
3
500 kr
7/4 11:56:13
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: glasyrskador gustavsberg josef ekberg keramik skandinavien svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige vas
-
3120 VASES
+ box for sweets, 3 pcs, including "VÃ¥r lilla stad..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:38
-
3375 VASES
one pair, målad dekor, senjugend. Height: 31 cm,
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:43
-
3109 Vaser / ljusst..
one pair, Ulla Kraitz (b. 1936), Sweden. Stoneware..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:07
*
Josef Ekberg
Josef Ekberg, born 1877, dead 1945, Swedish ceramist.
nr 752 8119
Josef Ekberg
(1877-1945), Sverige
ceramics, Josef Ekberg (1877-1945), Gustavsberg, Sweden, height: 25, glasyrskador,
VASE, keramik, Josef Ekberg (1877-1945), Gustavsberg, höjd: 25, glasyrskador
Josef Ekberg, born 1877, dead 1945, Swedish ceramist.
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 550 |
Auction date: |
Monday April 9 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
4/4 13:47:46 | 1 | 100 kr |
5/4 18:01:24 | 2 | 500 kr |
7/4 11:55:58 | 3 | 500 kr |
7/4 11:56:13 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: glasyrskador gustavsberg josef ekberg keramik skandinavien svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige vas
-
3120 VASES
+ box for sweets, 3 pcs, including "VÃ¥r lilla stad..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:38 -
3375 VASES
one pair, målad dekor, senjugend. Height: 31 cm,
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:43 -
3109 Vaser / ljusst..
one pair, Ulla Kraitz (b. 1936), Sweden. Stoneware..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:07