GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 5955426
*
nr 595 5426
VASE
Argenta, Gustavsberg, Sweden, Wilhelm Kåge, Fotnagg, height: 23,
Argenta, Gustavsberg, Wilhelm Kåge, Fotnagg, höjd: 23
Estimate:
1000
Sold:
SEK 800
Auction date:
Monday August 24 2009
at 18:23:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
24/8 11:50:32
1
Vinnande bud
24/8 18:18:00
2
750 kr
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran fotnagg gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar skandinavien sverige vas wilhelm kåge
-
6067 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:16
-
6547 VASES
2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta boda, Bertil Vallien (b. ..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:21
-
6641 VASES
2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:30
-
6091 VASES
2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
Present: SEK 350
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:39
-
6414 VASES
2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
Present: SEK 700
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:13
-
6179 VASES
8 pcs, Kina / Japan, Imaridekor. Height: 9-25 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:06
*
VASE
nr 595 5426
VASE
Argenta, Gustavsberg, Sweden, Wilhelm Kåge, Fotnagg, height: 23,
Argenta, Gustavsberg, Wilhelm Kåge, Fotnagg, höjd: 23
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 800 |
| Auction date: |
Monday August 24 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 24/8 11:50:32 | 1 | Vinnande bud |
| 24/8 18:18:00 | 2 | 750 kr |
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran fotnagg gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar skandinavien sverige vas wilhelm kåge
-
6067 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:16 -
6547 VASES
2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta boda, Bertil Vallien (b. ..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:21 -
6641 VASES
2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:30
-
6091 VASES
2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
Present: SEK 350
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:39 -
6414 VASES
2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
Present: SEK 700
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:13 -
6179 VASES
8 pcs, Kina / Japan, Imaridekor. Height: 9-25 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:06



