ÖVRIGT / Smycken / Brosch 4297086
nr 429 7086
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Brosch, flodhäst som speglar sig i vatten, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, blågrön glasyr, 3.5 cm, signerad: '(Studiohanden) Stig L'
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
800 kr
måndag 25 september 2006
kl 16:00:01
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg