Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 10774348



*

nr 1077 4348


Gouache

Birger Erikson Birger, "Familjen vid stranden, 23x36


Utrop:

800 kr

Såld:

1.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 december 2016
kl 18:11:02


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/12 14:21:51 1      900 kr
16/12 18:15:32 2      350 kr
16/12 18:15:32 1      400 kr (Budbetjänt)
19/12 16:05:17 3      500 kr
19/12 16:05:17 1      600 kr (Budbetjänt)
19/12 16:05:39 3      700 kr
19/12 16:05:40 1      800 kr (Budbetjänt)
19/12 16:06:07 3      900 kr
19/12 16:06:07 1      900 kr (Budbetjänt)
19/12 16:06:31 3      1.000 kr
19/12 18:01:26 2      1.100 kr
19/12 18:06:03 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller birger erikson birger gouache täckfärg vattenfärg
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:52
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:26
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:57
  • 7048 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:49
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:22
  • 6578 Akvarell
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:22




Ladda ner broschyr