MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Kryddhylla 2531057
*
nr 253 1057
Kryddhylla
Lenght: ()
40-tal, Gefle
Withdrawn
Auction date:
Monday July 14 2003
at 16:00:00
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kryddhylla svensk keramik svenska keramiker
-
7104 PEASANT
3 pcs, miscellaneous, including gunghäst, wear, da..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:41
-
7123 Ask
+ sculpture, ”groda”. Height: 4-15 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:05
-
7086 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:33
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:33
-
7022 BOOKEND
one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
Present: SEK 150
Auction ends
in a week
19 jan at 18:09
-
7047 TABLE MATS
Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:10
*
Kryddhylla
nr 253 1057
Kryddhylla
Lenght: ()
40-tal, Gefle
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday July 14 2003 |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kryddhylla svensk keramik svenska keramiker
-
7104 PEASANT
3 pcs, miscellaneous, including gunghäst, wear, da..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:41 -
7123 Ask
+ sculpture, ”groda”. Height: 4-15 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:05 -
7086 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:33
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:33 -
7022 BOOKEND
one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
Present: SEK 150
Auction ends
in a week
19 jan at 18:09 -
7047 TABLE MATS
Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:10



