LIGHTING / Table lamps / Table lamp 5806005
*
nr 580 6005
TABLE LAMP
Lenght: ()
Funkis, metall, (liten buckla)
Estimate:
100
Sold:
SEK 350
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:37:35
- Bid history
Time
Bidder
Bid
25/4 21:06:48
1
150 kr
27/4 15:42:06
2
150 kr
27/4 15:42:39
2
200 kr
27/4 15:49:08
2
250 kr
27/4 18:29:41
1
250 kr
27/4 18:31:10
1
300 kr
27/4 18:32:35
2
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor funkis liten buckla metall
-
3237 TABLE LAMP
+ floor lamp. Height: 76-152,
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:23
-
4210 TABLE LAMP
artemide, Italy. Height: 54 cm, saknae avbländare.
Present: SEK 150
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:18
-
3046 TABLE LAMP
Italy. Height: 67 cm,
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:47
-
4243 TABLE LAMP
Philips, brass. Height: 45 cm, skadad skärm.
Present: SEK 500
Auction ends
tomorrow
10 juni at 18:58
-
3140 TABLE LAMP
19th century, France, porslin / metall, fd Fotogen..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
10 juni at 18:41
-
3141 TABLE LAMP
column, onyx / metall. Height: 45 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
10 juni at 18:42
*
TABLE LAMP
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6005
TABLE LAMP
Lenght: ()
Funkis, metall, (liten buckla)
Estimate: | 100 |
---|---|
Sold: | SEK 350 |
Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
25/4 21:06:48 | 1 | 150 kr |
27/4 15:42:06 | 2 | 150 kr |
27/4 15:42:39 | 2 | 200 kr |
27/4 15:49:08 | 2 | 250 kr |
27/4 18:29:41 | 1 | 250 kr |
27/4 18:31:10 | 1 | 300 kr |
27/4 18:32:35 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor funkis liten buckla metall
-
3237 TABLE LAMP
+ floor lamp. Height: 76-152,
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:23 -
4210 TABLE LAMP
artemide, Italy. Height: 54 cm, saknae avbländare.
Present: SEK 150
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:18 -
3046 TABLE LAMP
Italy. Height: 67 cm,
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:47
-
4243 TABLE LAMP
Philips, brass. Height: 45 cm, skadad skärm.
Present: SEK 500
Auction ends
tomorrow
10 juni at 18:58 -
3140 TABLE LAMP
19th century, France, porslin / metall, fd Fotogen..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
10 juni at 18:41 -
3141 TABLE LAMP
column, onyx / metall. Height: 45 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
10 juni at 18:42