Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculptures 9917643



*

nr 991 7643


SCULPTURES

one pair, dogs, painted, height: 55 cm, ceramics, wear.


Ett par, hundar, Bemålade, höjd: 55 cm, keramik


Condition: slitage

Estimate:

800

Sold:

SEK 900

Auction date:

Monday November 2 2015
at 20:07:51


  • Bid history
Time Bidder Bid
30/10 20:22:07 1      400 kr
1/11 11:21:34 2      500 kr
1/11 13:34:19 1      800 kr
1/11 18:07:00 2      800 kr
1/11 18:07:00 1      800 kr (Robot)
1/11 18:07:35 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: djur djurmotiv hund hundar hundmotiv keramik konsthantverk skulptur skulpturer
  • 7206 SCULPTURE
    Bodhisattva, metal. Height: 21 cm,
    Present: SEK 500

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:15
  • 7041 SCULPTURE
    brons på stensockel. Signed. Height: 13 cm, damaged.
    Present: SEK 350

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:33
  • 7057 SCULPTURE
    bronze, Art Déco-stil. Height: 20 cm,
    Present: SEK 700

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:05
  • 7056 SCULPTURE
    bronze, Art Déco-stil. Height: 38 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:41
  • 7042 SCULPTURE
    bronze, Puck Stocklassa (1922-2014), Sweden. Signe..//
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:31
  • 7066 SCULPTURE
    Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:30




Ladda ner broschyr