Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Box 16894168



*

nr 1689 4168


BOX

+ cuff links, silver, Knapparna förgyllda. Diameter: 5 cm (dosan). Weight: 9 g,


+ Manschettknappar, silver, Knapparna förgyllda. Diameter: 5 cm (dosan). Vikt: 9 g


Estimate:

300

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday Mars 24 2025
at 20:46:37


  • Bid history
Time Bidder Bid
20/3 22:58:49 1      100 kr
21/3 19:03:19 2      Vinnande bud
21/3 19:18:57 1      200 kr
21/3 19:18:57 2      250 kr (Robot)
23/3 00:37:48 3      300 kr
23/3 00:37:48 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: dosa dosan herrsmycken knapparna förgyllda manschettknappar silver vintage ädelmetall
  • 6751 BEAKER
    + bowl, 2 parts, silver. Height: 6, 5-12, weight: ..//
    Present: SEK 1200

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:41
  • 6589 BEAKER
    5 pcs, silver, small, with engravings. Height: 5-6..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:47
  • 6590 BEAKER
    silver, CG Hallberg, Sweden, 1943, skadad fot. Hei..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:14
  • 6603 CUTLERY
    12 pieces, silver, udda. Length: 11-15, weight: 22..//
    Present: SEK 1400

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:59
  • 6443 CUTLERY
    silver, 33 pieces, length: 18-25, weight: 1900 gr ..//
    Present: SEK 10000

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:10
  • 6650 CUTLERY SET
    silver, 48 pieces, Rosenholm. Length: 12-19, 5, we..//
    Present: SEK 10500

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:51




Ladda ner broschyr