FURNITURE / Chests of Drawers & Desks / Byrå + 3707120
*
nr 370 7120
Byrå +
Lenght: ()
spegel, L.97D.44H.93, spegel H.110, K.A Roos
Estimate:
4000
Sold:
SEK 3900
Auction date:
Monday August 8 2005
at 16:00:00
- Bid history
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Byrå +
nr 370 7120
Byrå +
Lenght: ()
spegel, L.97D.44H.93, spegel H.110, K.A Roos
| Estimate: | 4000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 3900 |
| Auction date: |
Monday August 8 2005 |
- Bid history
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



