ART / Misc. paintings / Gouache 563016
*
nr 56 3016
Gouache
Lenght: ()
Maurice Blanchard, Paris
Droit De Suite
Estimate:
600
Sold:
SEK 750
Auction date:
Monday May 14 2001
at 17:00:00
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell europa frankrike fransk franska franskt gouache konst maurice blanchard paris täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, outer dimensions includi..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:32
-
6313 Emaljmålningar
2 pcs, Lars Erik Holm. Signed, 40x30cm, unframed,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:39
-
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:09
-
5282 PHOTOGRAPHY
Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:00
-
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:51
-
6653 WALL RELIEF SC..
China, 55x30,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:47
*
Gouache
nr 56 3016
Gouache
Lenght: ()
Maurice Blanchard, Paris
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 600 |
| Sold: | SEK 750 |
| Auction date: |
Monday May 14 2001 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell europa frankrike fransk franska franskt gouache konst maurice blanchard paris täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, outer dimensions includi..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:32 -
6313 Emaljmålningar
2 pcs, Lars Erik Holm. Signed, 40x30cm, unframed,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:39 -
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:09
-
5282 PHOTOGRAPHY
Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:00 -
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:51 -
6653 WALL RELIEF SC..
China, 55x30,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:47



