SILVER & METAL / Silver / Cruet stand 13694094
nr 1369 4094
CRUET STAND
silver, år 1796, Gustavian, Mikael Nyberg (1781-1815), Stockholm, Sweden. Length: 32cm. Height: 33cm, lock tillverkade senare (1800-tal). Weight: 1124g (exkl glas), saknar en flaska.
silver, år 1796, Gustaviansk, Mikael Nyberg (1781-1815), Stockholm. Längd: 32cm. Höjd: 33cm, lock tillverkade senare (1800-tal). Vikt: 1124g (exkl glas)
Condition: saknar en flaska
6500
SEK 5200
Monday December 21 2020
at 20:34:23
16/12 03:02:24
5.000 kr
21/12 20:29:23
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Den Gustavianska stilen