GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Coffee set 5944351
nr 594 4351
COFFEE SET
about 30 parts, Rosenthal, Maria, wear, damages.
ca 30 del, Rosenthal, Maria
Condition: slitage, skador
1000
SEK 1500
Monday August 17 2009
at 18:29:43
900 kr
1.000 kr
1.200 kr
1.400 kr
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik