Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Fiskbestick 5097328



*

nr 509 7328


Fiskbestick

Lenght: ()


i schatull, 26 del. England 1800-tal, pläter/benskaft


Estimate:

1000

Sold:

SEK 1100

Auction date:

Monday February 18 2008
at 16:06:51


  • Bid history
Time Bidder Bid
17/2 14:20:24 1      700 kr
18/2 15:45:41 2      Vinnande bud
18/2 15:49:08 1      900 kr
18/2 15:49:44 1      1.000 kr


  • Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: benskaft england 1800-tal fiskbestick i schatull nysilver pläter silver ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 19:22
  • 7029 CUTLERY
    silver, 24 delar. Length: 14-21, weight: 900 gr br..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 18:36




Ladda ner broschyr