ART / Sculptures and works of art / Skulpturtavlor 6104167
*
nr 610 4167
Skulpturtavlor
2 pcs, Fritz Diller (1875-1945), Germany, kronhjortar, 24x31, nickel silver, early 20th century,
2 st, Fritz Diller (1875-1945), Tyskland, kronhjortar, 24x31, nysilver, tidigt 1900-tal
Estimate:
1000
Sold:
SEK 1900
Auction date:
Monday November 16 2009
at 17:28:10
- Bid history
Time
Bidder
Bid
15/11 17:17:34
1
700 kr
15/11 23:49:31
2
750 kr
16/11 16:08:30
3
900 kr
16/11 16:46:58
2
900 kr
16/11 16:47:19
2
1.200 kr
16/11 17:13:40
3
1.200 kr
16/11 17:14:37
4
1.600 kr
16/11 17:14:46
3
1.500 kr
16/11 17:17:44
2
1.700 kr
16/11 17:20:40
3
1.800 kr
16/11 17:23:10
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa fritz diller konsthantverk kronhjortar nysilver pläter sekelskifte skulptur skulpturtavlor tidigt 1900-tal tyska tyskland tyskt
-
6652 LETTER KNIFE
Björn Trägårdh (1908-1998), Svenskt Tenn, Sweden, ..//
Present: SEK 700
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:41
-
6059 DALECARLIAN HO..
8 pcs. Height: 10-31,
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:50
-
6387 DOOR PULLER
i form av en engelsk setter. Height: 13 cm, med fä..//
Present: SEK 200
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:25
-
6317 DOORSTOP
horses, one pair. Iron. Weight: ca 2, 7 kg/st. Len..//
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:44
-
6654 GLASS SCULPTURES
2 pcs, including Mats Jonasson, 8x7 cm. Height: 13..//
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:39
-
6373 Linneservetter
28 pieces,
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:56
*
Skulpturtavlor
nr 610 4167
Skulpturtavlor
2 pcs, Fritz Diller (1875-1945), Germany, kronhjortar, 24x31, nickel silver, early 20th century,
2 st, Fritz Diller (1875-1945), Tyskland, kronhjortar, 24x31, nysilver, tidigt 1900-tal
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 1900 |
| Auction date: |
Monday November 16 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 15/11 17:17:34 | 1 | 700 kr |
| 15/11 23:49:31 | 2 | 750 kr |
| 16/11 16:08:30 | 3 | 900 kr |
| 16/11 16:46:58 | 2 | 900 kr |
| 16/11 16:47:19 | 2 | 1.200 kr |
| 16/11 17:13:40 | 3 | 1.200 kr |
| 16/11 17:14:37 | 4 | 1.600 kr |
| 16/11 17:14:46 | 3 | 1.500 kr |
| 16/11 17:17:44 | 2 | 1.700 kr |
| 16/11 17:20:40 | 3 | 1.800 kr |
| 16/11 17:23:10 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa fritz diller konsthantverk kronhjortar nysilver pläter sekelskifte skulptur skulpturtavlor tidigt 1900-tal tyska tyskland tyskt
-
6652 LETTER KNIFE
Björn Trägårdh (1908-1998), Svenskt Tenn, Sweden, ..//
Present: SEK 700
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:41 -
6059 DALECARLIAN HO..
8 pcs. Height: 10-31,
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:50 -
6387 DOOR PULLER
i form av en engelsk setter. Height: 13 cm, med fä..//
Present: SEK 200
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:25
-
6317 DOORSTOP
horses, one pair. Iron. Weight: ca 2, 7 kg/st. Len..//
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:44 -
6654 GLASS SCULPTURES
2 pcs, including Mats Jonasson, 8x7 cm. Height: 13..//
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:39 -
6373 Linneservetter
28 pieces,
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:56



