Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / SockerskÃ¥l 5166364



*

nr 516 6364


Sockerskål

Lenght: ()


med lock, Nysilver, Nyrokoko, höjd: 31


Estimate:

100

Sold:

SEK 650

Auction date:

Monday Mars 31 2008
at 17:59:52


  • Bid history
Time Bidder Bid
28/3 10:39:25 1      100 kr
28/3 10:46:54 2      350 kr
28/3 18:11:26 3      300 kr
28/3 18:11:45 3      550 kr
31/3 13:36:40 2      600 kr
31/3 15:42:37 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: lock nyrokoko nysilver pläter silver sockerskål ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
    Present: SEK 6000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:22
  • 7029 CUTLERY
    silver, 24 delar. Length: 14-21, weight: 900 gr br..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:36




Ladda ner broschyr