MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 12644200
*
nr 1264 4200
RING
18k, Folksam, ej stämplar. Weight: 4, 5 g cirka. Ringmått: 20, 5,
18k, Folksam, ej stämplar. Vikt: 4,5 g cirka. Ringmått: 20,5
Estimate:
1000
Sold:
SEK 1100
Auction date:
Monday July 15 2019
at 18:57:27
- Bid history
Time
Bidder
Bid
11/7 11:57:59
1
Vinnande bud
13/7 13:38:40
2
1.100 kr
13/7 13:38:40
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej stämplar folksam ring smycken vintage
-
9281 ARM RING
18k guld. Med grön sten och småpärlor, inner measu..//
Present: SEK 5000
Auction ends
today
27 maj at 19:04
-
8227 Brick/serverin..
Bricka i glas, mässinghandtag, utfällbara hyllplan..//
Present: SEK 300
Auction ends
today
27 maj at 18:00
-
9285 RING
18k guld. Med 2 vita stenar, Ringmått: 16, 5. Weig..//
Present: SEK 450
Auction ends
today
27 maj at 18:59
-
9025 JUG
3 pcs, including Boda. Height: 17-23 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
today
27 maj at 20:11
-
9258 WALL SHELF
Kajsa och Nils Strinning, "String", teakfanér. Wid..//
Present: SEK 350
Auction ends
today
27 maj at 19:44
-
9159 VASE
Finland. Height: 21 cm, silver mounting, wear, wit..//
Present: SEK 300
Auction ends
today
27 maj at 19:39
*
RING
Läs om budbetjänten
nr 1264 4200
RING
18k, Folksam, ej stämplar. Weight: 4, 5 g cirka. Ringmått: 20, 5,
18k, Folksam, ej stämplar. Vikt: 4,5 g cirka. Ringmått: 20,5
Estimate: | 1000 |
---|---|
Sold: | SEK 1100 |
Auction date: |
Monday July 15 2019 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
11/7 11:57:59 | 1 | Vinnande bud |
13/7 13:38:40 | 2 | 1.100 kr |
13/7 13:38:40 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej stämplar folksam ring smycken vintage
-
9281 ARM RING
18k guld. Med grön sten och småpärlor, inner measu..//
Present: SEK 5000
Auction ends
today
27 maj at 19:04 -
8227 Brick/serverin..
Bricka i glas, mässinghandtag, utfällbara hyllplan..//
Present: SEK 300
Auction ends
today
27 maj at 18:00 -
9285 RING
18k guld. Med 2 vita stenar, Ringmått: 16, 5. Weig..//
Present: SEK 450
Auction ends
today
27 maj at 18:59
-
9025 JUG
3 pcs, including Boda. Height: 17-23 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
today
27 maj at 20:11 -
9258 WALL SHELF
Kajsa och Nils Strinning, "String", teakfanér. Wid..//
Present: SEK 350
Auction ends
today
27 maj at 19:44 -
9159 VASE
Finland. Height: 21 cm, silver mounting, wear, wit..//
Present: SEK 300
Auction ends
today
27 maj at 19:39