ART / Sculptures and works of art / Sculptures 10166149
*
nr 1016 6149
SCULPTURES
3 pcs, H Tilgman, earthenware, (1 signerad 1948), height: 5-13 cm,
3 st, Tilgman Keramik, H Tilgman, Lergods, (1 signerad 1948), höjd: 5-13 cm
Estimate:
500
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday February 1 2016
at 20:11:12
- Bid history
Time
Bidder
Bid
30/1 10:18:42
1
100 kr
30/1 19:58:01
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Lergods
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: h tilgman konsthantverk lergods skulptur skulpturer
-
7066 SCULPTURE
Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:36
-
7046 SCULPTURE
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sweden. Signed. Hei..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:36
-
7053 SCULPTURE
patinerad metall, signed. Height: 14 cm,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:10
-
7215 SCULPTURE
wooden horse, carved, "Minne af Prins Carl". Lengt..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:47
-
7040 Skulptur/sparb..
Gustavsberg, Sweden, Lisa Larson (1931-2024), Swed..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:56
-
7055 SCULPTURES
2 pcs, Avesta, Stål. Height: 7-9 cm,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:13
*
SCULPTURES
nr 1016 6149
SCULPTURES
3 pcs, H Tilgman, earthenware, (1 signerad 1948), height: 5-13 cm,
3 st, Tilgman Keramik, H Tilgman, Lergods, (1 signerad 1948), höjd: 5-13 cm
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 150 |
| Auction date: |
Monday February 1 2016 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 30/1 10:18:42 | 1 | 100 kr |
| 30/1 19:58:01 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Lergods
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: h tilgman konsthantverk lergods skulptur skulpturer
-
7066 SCULPTURE
Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:36 -
7046 SCULPTURE
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sweden. Signed. Hei..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:36 -
7053 SCULPTURE
patinerad metall, signed. Height: 14 cm,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:10
-
7215 SCULPTURE
wooden horse, carved, "Minne af Prins Carl". Lengt..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:47 -
7040 Skulptur/sparb..
Gustavsberg, Sweden, Lisa Larson (1931-2024), Swed..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:56 -
7055 SCULPTURES
2 pcs, Avesta, Stål. Height: 7-9 cm,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:13



