GLASS & CERAMICS / Ceramics / Jug 13141105
*
nr 1314 1105
JUG
ceramics. Height: 22, 5 cm, wear.
keramik. Höjd: 22,5 cm
Condition: slitage
Estimate:
300
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday Mars 23 2020
at 20:18:41
- Bid history
Time
Bidder
Bid
20/3 12:37:03
1
Vinnande bud
20/3 12:37:22
1
justering av budtak
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.
Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik tillbringare
-
3024 WRITING DESK
Art Nouveau, late 19th - early 20th century, oak. ..//
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
3 juni at 18:02
-
3375 VASES
one pair, målad dekor, senjugend. Height: 31 cm,
Auction ends
in two days
3 juni at 19:43
*
JUG
Condition: slitage
nr 1314 1105
JUG
ceramics. Height: 22, 5 cm, wear.
keramik. Höjd: 22,5 cm
Condition: slitage
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday Mars 23 2020 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
20/3 12:37:03 | 1 | Vinnande bud |
20/3 12:37:22 | 1 | justering av budtak |
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik tillbringare
-
3024 WRITING DESK
Art Nouveau, late 19th - early 20th century, oak. ..//
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
3 juni at 18:02 -
3375 VASES
one pair, målad dekor, senjugend. Height: 31 cm,
Auction ends
in two days
3 juni at 19:43