Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Dessertspoons 14409110



*

nr 1440 9110


DESSERTSPOONS

7 + 3 pcs, silver, Austria, 19th century. Length: 15, 5-16. Weight: 250g ca,


7 + 3 st, silver, Österrike, 1800-tal. Längd: 15,5-16. Vikt: 250g ca


Estimate:

1000

Sold:

SEK 1000

Auction date:

Monday December 20 2021
at 19:42:58


  • Bid history
Time Bidder Bid
14/12 14:10:26 1      700 kr
15/12 16:58:54 2      800 kr
15/12 19:49:29 3      900 kr
17/12 11:35:44 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: dessertskedar europa silver ädelmetall österrike österrikiskt österrisk
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 19:22
  • 7029 CUTLERY
    silver, 24 delar. Length: 14-21, weight: 900 gr br..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 18:36




Ladda ner broschyr