GLASS & CERAMICS / Ceramics / Reliefplatta (dds) 5177047
nr 517 7047
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Lenght: ()
Reliefplatta (dds), ”Don Quijote” Stig Lindberg (1916-1982) , Gustavsberg, Sverige 1960-tal, gjutet stengods, 1960-70-tal, reliefmönster, man med skägg, åsna med ryttare, delvis glaserat, vit bakgrund, höjd 28, 5cm, berdd 27 cm, signerad: ”Stig, längd: ” i godset på framsidan och ”GUSTAVSBERG” på baksidan, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg (1916-1982), Prisma 2003, sid 168
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
1000
SEK 1300
Monday Mars 31 2008
at 16:58:31
1.100 kr
1.100 kr
1.200 kr
1.300 kr
- Thema-auction
Stig Lindberg
Read more about Stig Lindberg