SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skål på fot m lock 5486142
nr 548 6142
Skål på fot m lock
nysilver, nyrenässans, höjd: 36, samt Jardiniere, vitmetall/bemålat glas, 1800-tal
Kondition: [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Utrop:
100 kr
Såld:
900 kr
måndag 27 oktober 2008
kl 17:03:04
100 kr
300 kr
200 kr
350 kr
600 kr
750 kr
850 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.